Tarihin en eski festivallerinden olan Holi Festivali nedir ve yılın hangi zamanlarında yapılır merak ettiniz mi hiç?

 

Her sene pek çok ülkede renkli görüntülere sahne olan bu festivalin kökeni aslında Hindistan’a dayanmaktadır. Holi bayramı adıyla da anılan bu renkli festival, Hint kültürünün en önemli günlerinden biridir.

 

Hinduizm inancının bir bayramı olan bu günde Hindistan’da renkli görüntüler oluşmaktadır. Son dönemlerde tüm dünyaya yayılan bu eğlenceli festivali ülkemizde de görebiliriz. Bu yazımızda Holifest nedir ve yılın hangi zamanlarında kutlanır üzerine faydalı bilgileri bulabilirsiniz.

 

Holi Festivali Nedir?

festival-organizasyonlari_renklerin-hakim-oldugu-bir-festival-holi-festivali-nedir

Bir diğer adı “Renklerin Bayramı” olan Holi Festivali, aslında Hindistan tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bir çeşit Hindu bayramı olan bu festival, dünyanın da en eski festivallerinden biridir. Baharın gelişini de simgeleyen bu festivalin en önemli özelliği de renkli toprak boyalarının kullanılmasıdır.

 

Holi Festivali nedir? sorusuna Hint mitolojisinin en önemli günlerinden biridir diyerek cevap verebiliriz. Mitolojik efsanelere göre kötülüklerin kralı olan Hiranyakapişu, Brahma tarafından ölümsüzlük ile ödüllendirilmiş bir tanrıdır. Fakat kötülüklerin kralı, bu ödüle şükretmek yerine herkesin ona itaat etmesini talep etmiştir. Kralın bu talebine karşı gelen oğlu Prablah, babasına savaş açar.

 

Kötülüklerin kralı, oğlunun bu hamlesini affetmez ve onu öldürmeye çalışır. Prablah’ı babasının gazabından kız kardeşi Holika kurtaracaktır. Holika, ağabeyini kurtarmak için canını feda eder ve tanrı Vishnu da bu olayın üzerine kötülükler kralını öldürür. İşte, Holi bayramı da adını bu fedakar kız kardeşin adından almıştır.

 

Holi Festivali Neden Düzenlenir?

 

Holi Festivali nedir ve neden düzenlenir soruları için Hindistan geleneklerine göz atmak gerekiyor. Yukarıda da bahsettiğimiz Holika figürü Hint inancına göre iyiliği en iyi şekilde temsil etmektedir. Kışın nihayet sona ermesini ve yeniden doğuşu simgeleyen festival, aynı zamanda iyilik için de önemli bir gündür.

 

Festivalin en önemli amaçlarından biri de iyilik timsali olan Holika’nın ruhunun anılmasıdır. Hatta Hindistan’da düzenlenen festivallerde Holika’yı simgeleyen bir heykelin ateşle buluşturulması seremonisi de gerçekleştirilir. Kısacası Holi Festivali, hem Holika için bir ağıt hem de baharın gelişinin kutlanmasıdır.

 

Holi Festivali Nasıl Kutlanır?

festival-organizasyonlari_renklerin-hakim-oldugu-bir-festival-holi-festivali-nedir

Holi Festivali nedir ve mitolojiye göre önemi nedir yukarıda bahsettik. Festivalin aslında iyilerin kötülere karşı savaşını temsil ettiğini de söylemekte fayda olacaktır. Bu yüzden her daim kazanan iyilerin ruhlarını anmak için bu eğlenceli festival tertip edilmiştir.

 

Hindistan’da baharın gelmesi ile birlikte Holi Festivali için hazırlıklar yapılmaktadır. Özellikle Mart ve Nisan ayları Holi Festivali için en uygun aylardır.

 

Festival kutlamalarında ön plana çıkan en önemli detay renkli toprak boyaların kullanılmasıdır. Rengarenk toprak boyaların insanların üzerine atılması ile başlayan eğlencede renkli anlara şahit olmak mümkündür.

 

Festivalin en önemli detaylarından olan boyalar ile boyanmak katılımcıların mutlaka dahil olması gereken bir aktivitedir.

 

Holi Festivali Boyaları Neyi Simgeler?

Holi festivali nedir sorusuna ek olarak festivalde kullanılan boyaların neleri simgelediği de oldukça önemlidir. Hatta festivale katılırken boya seçimini bu simgelere göre de yapabilirsiniz. İşte, Holi Festivali boyalarının simgeledikleri duygular:

  • Sarı: Dindarlık
  • Kırmızı: Masumiyet
  • Yeşil: Canlılık
  • Mavi: Sakinlik

 

Festivale katılmanız halinde açık renkli kıyafetler giymeniz de tavsiye ediliyor. Özellikle beyaz renkli kıyafetlerin giyilmesi festivalin başlangıcı için önemlidir. Daha sonra üzerinizde bulunan beyaz renkli kıyafetler festivalin sonunda rengarenk olacaktır.

 

Hindistan Holi Festivali Ne Zaman 2020?

festival-organizasyonlari_renklerin-hakim-oldugu-bir-festival-holi-festivali-nedir

Hindistan’da her sene kutlanan Holi Festivali, genellikle her senenin Mart ayında düzenleniyor. 2020 yılı içerisinde de gerçekleştirilen festivalin tarihleri 9 Mart ve 10 Mart arasında yapılmıştır.

 

2020 yılı pandemi dönemi kapsamında olduğundan bu sene içerisinde diğer senelere oranla daha az katılım sağlanmıştır.

 

Yine de renkli görüntülere sahne olan festivalin dünyanın pek çok yerinde yansımalarını da görebilirsiniz. Hatta ülkemizde de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde bu festivalin kutlandığı zamanlar olmuştur.

 

Türkiye’de Holi Festivali Ne Zaman? 

Holi Festivali için ülkemizde genellikle yaz ayları tercih edilmektedir. Özellikle kıyı şeridinde yer alan kentlerde düzenlenen festivaller için haziran ve temmuz ayları uygundur.

Bunun yanında bazı kentlerde bahar aylarında da çeşitli Holi Festivali etkinlikleri düzenlenebiliyor.

 

Holi Festivali İstanbul 2020

Holi Festivali nedir sorusunun ülkemizde de cevapları mevcuttur. Hindistan geleneklerinden tüm dünyaya yayılan bu festivali Türkiye’de de bulabilirsiniz. Her sene ilkbahar ve yaz aylarında düzenlenen Holi Festivali için siz de katılımcı olabilirsiniz. Holi Festivali İstanbul, ülkemizde en fazla katılımcıya sahip olan kutlamalardan biridir.

 

Bunun yanı sıra Holi Festivali İzmir de yazın en güzel zamanlarında İzmir halkı için keyifli bir aktivitedir. Festival yalnızca bu kentlerle sınırlı kalmayarak Trabzon, Kayseri, Kocaeli ve Gümüşhane gibi kentlerimize de sıçramıştır.

 

Holi Festivali için satışa sunulan biletleri satın alarak bulunduğunuz kentteki etkinliklere katılım sağlayabilirsiniz. Bahar ve yaz mevsiminde gerçekleştirilen bu eğlencelerin tamamı açık havada düzenlenmektedir. Holi Festivali Ankara için de genellikle Çankaya semtinde bulunan Seğmenler Parkı tercih edilmektedir.

 

Holi Festivali Ankara ve Holi Festivali İzmir Coşkusu

2020 yılı için de kutlamaların tahmini Eylül ayı içerisinde yapılması bekleniyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde düzenlenecek olan festivallerin Eylül ayı ortalarına denk gelmesi ön görülüyor.

 


Hemen arayın ► +90 212 212 11 66
Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://faorganizasyon.com.tr