Eğlenmeyi seven herkes yılda en bir kere bir festivalde yer alır. Peki aklınızdan “festival nedir, nasıl yapılır?” diye bir soru geçtiği oldu mu hiç?

Festival nedir sorusuna hepimizin vereceği bir cevap vardır. Çünkü neredeyse her ilimizde bir festival yapılmaktadır. Festival; bir yerin, çevrenin veya bölgenin en meşhur ürünü için yapılan gösteri veya şenliği ifade eder. Genellikle yerel halk tarafından belirlenen ve gelenekselleşmiş gün veya tarihlerde kutlanan bir etkinliktir.

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

Yapıldığı yörenin özelliklerini içinde barındıran ve o yörenin sembolü haline gelmiş etkinliklerin tamamıdır. Bunlar festivalin genel anlamda bilinen anlamlarından bazılarıdır. Bunlardan başka özel bir anlamı daha var. Sanat alanında daha çok kullanılıyor. O da şöyle ; zamanı, yapılacağı tarih ve çevrenin, katılımcıların sayısının ve özelliklerinin önceden planlanan, hazırlanan ve bir izlenceyle belirtilen özel önemi olan sanat gösterisi. Yani kısaca belirli bir zaman veya konuda yapılan filmlerin, oyunların gösterilmesi , ardından derece alanlara ödül verilmesi şeklinde hazırlanan ulusal ya da uluslararası gösteri dizisi denilebilir.

 

Festival Nedir, Nasıl Yapılır?

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

Festival nedir, nasıl yapılır? Sorusuna kabaca şöyle cevap verebilmek mümkündür. Latince;  “festa”  kelimesinden gelen festival, bir toplumun, topluluğun veya aynı yerde yaşayan insanların bir araya gelmelerinden doğan ve o yöreye meşhur şeylerin tanıtıldığı gösteri veya şenlikler olarak ifade edilebilir.

Her yıl, dünyanın her bir yanında binlerce festival düzenleniyor. Bunlar müzik ,yemek, film, tiyatro gibi pek çok farklı aktiviteyi içerisinde barındıran organizasyonlar şeklinde gerçekleştiriliyor.

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

Festivalin nasıl yapılacağıyla alakalı genel kabul görmüş, evrensel sayılabilecek bir kural yoktur. Toplumdan topluma, coğrafyadan coğrafyaya çeşit çeşit renkleri içinde barındırır festival. Bu yönüyle de dünyanın neresine giderseniz gidin, bir festivale denk gelmişseniz eğer, mutlaka o festivalde ilginizi çekebilecek bir unsur bulunur.

Festivallerde söylenen şarkı ve ezgiler, giyilen kıyafet ve kıyafetlerde kullanılan renkler, yemekler, danslar ve daha bir sürü unsuru bir arada görmek mümkün. Bununla beraber onca unsur bir aradayken en önemli olan şey ise bu unsurların tamamen o yöreye, bölgeye ait olması. Bundan dolayı siz bir herhangi bir yerde, bir festival ile karşılaşırsanız mutlaka ilginizi çekecek bir unsur olacaktır.

 

Festival Ne Demek Kısaca Tanımlayalım…

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

Eğlence severlerin sıklıkla araştırdığı başlıklardan ikisi; festival ne demek kısaca ve festival nedir kısaca başlıklarıdır. Kabaca içinde bulunduğu yörenin temel özelliklerini yansıtan, ortak yaşam, tarih ve kültüre sahip insanların ortaya koyduğu bir etkinlik türü diyebiliriz. Festival nedir sorusuna bir diğer yanıt ise sanat dalındadır. Sanat alanında özel bir anlamı bulunur. O da kısaca şu şekildedir; benzer konuyu işleyen veya benzer zamanda gösterime girmiş filmlerin önceden belirlenen katılımcılara gösterilip sonrasında ise dereceye girenlere ödül verilmesi şeklinde yapılan bir etkinlik diyebiliriz.

Dünya üzerinde neredeyse festival olmayan yer yok denilebilir. Çünkü belli bir yerde bulunan insan topluluğu çeşitli faktörlerin etkisiyle kendine has değerler üretir. Ekonomik, sosyoloji, din, tarih gibi faktörler bu durum üzerinde oldukça etkilidir. Üretilen bu değerlerden birisi de, yukarıda genel olarak bilinen anlamlarını verdiğimiz festivallerdir. Bundan dolayı da festivaller aslında toplumun iç yapısına ışık tutan etkinlikler bütünü demek de doğru olur.

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

Yine festival nedir denildiğinde, festivaller neredeyse tüm dünyada yapılan ve birbirinden farklı unsurlar barındıran bir etkinlik olması ile göze çarpar. Bir festivalde din, toplumsal yaşam, kültürel değerler gibi unsurların izlerini rahatlıkla görmek mümkündür. Çünkü genel anlamda festivaller bu unsurlar üzerinden inşa edilmiş ve süreç içerisinde zenginleşerek bugünlere ulaşmıştır.

 

Festivalin Tarihçesi

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

Festivalin tarihçesi en az festivaller kadar merak edilen bir konudur. Öyle ya, ortada yapılan bir iş varsa onu başlatan da olmalı. Ne yazık ki festivalin net bir şekilde ortaya çıkış  tarihi belli değildir. Ancak 1200’lü yıllardan sonra bir faaliyet olarak kendini gösterdiği söylenebilir. O günlerden şimdiki zamana kadar çeşitli değişim ve gelişimlere uğrayarak günümüze gelmiştir festivaller. Bu süreçte özellikle din unsurundan oldukça etkilenmiştir. Hatta festival çeşitleri araştırıldığında, festivallerin dini olan ve dini olmayan festivaller olarak ayrıldığı görülecektir.

Festivaller genellikle doyasıya yemeklerin yendiği, çevrenin en güzel şekilde süslenip, temizlendiği etkinlik türü olarak günümüze ulaşmıştır. Tabi sadece eğlenme amacıyla değil, örf ve adetlerin devamı, belli bir kişi yada olayı anmak için de düzenlenebiliyor festivaller.

 

Türkiye’deki Festivaller

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

Türkiye’de festival nedir? Türkiye’de ki festivaller nelerdir? Gibi sorular da merak konusu. Elbette ki dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de çeşitli festivaller yapılmaktadır. Türkiye festivalleri neredeyse 81 ilimizin tamamında birbirinden farklı festivaller görmek mümkündür. Elbette her festivalin yapısında olduğu gibi bizim festivallerimizin yapısında da kültürün, toplumsal yaşamın ve tarihin izlerini rahatlıkla görebiliriz. Ülkemizde yörelere has ürünlerin adını taşıyan(Malatya Kayısı Festivali, Kiraz Festivali), sadece ekonomik kazanç ve tanıtım sağlamak amacıyla da festivaller düzenleniyor.

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

Türkiye genelinde düzenlenen tüm festivallerde öne çıkan özellik tamamen başarılı bir organizasyondur. Festivaller için en önemli unsur başarılı bir festival organizasyonu olarak karşımıza çıkar. Bu noktada özellikle yerel yönetimlerin düzenlenecek etkinliklerde ya da dönemsel şenliklerde mutlaka festival organizasyonları konusunda profesyonel bir firma ile çalışması gereklidir. Çünkü, festivaller büyük bir çoğunluğuna hitap edeceğinden hata payı sıfır denecek kadar azdır ve en ufak aksilikte pratik çözüm üretebilecek yetkinliğe sahip olunmalıdır.

Ülkemizde görülen bazı festivaller şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • ADANA

Karpuz Şenliği – Ceyhan

 

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

 • AFYON

Sultan Divani ve Şifalı Aşure Günü – Merkez

 • AĞRI

Doğubayazıt Kültür Sanat ve Turizm Festivali – Doğubayazıt

 • AKSARAY

Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri – Ortaköy

 • AMASYA

Ali Pir Civan Şenlikleri – Gümüşhacıköy

 

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

 • ANKARA

Geleneksel Hacı Bayram Veliyi Anma Günü Etkinlikleri –Altındağ

 • ANTALYA

Antalya Altın Portakal Film Festivali – Merkez

 • ARDAHAN

Uluslararası Çıldır Göl Festivali – Merkez

 • ARTVİN

Kafkas Arı ve Bal Festivali – Borçka

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

 

 • AYDIN

Uluslararası Taze İncir Kültür ve Sanat Festivali – Buharkent

 • BALIKESİR

Kuva-i Milliye Haftası – Merkez

 

Festival Çeşitleri Nelerdir?

Festival çeşitleri altında bir çok kategori listelemek mümkün ancak genel olarak iki başlıkta toplayabiliriz festivalleri; dini festivaller ve dini olmayan festivaller.

Dini festivaller

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

Dini festival nedir? Önce bu sorudan başlamak yerinde olacaktır. Dini festivaller içerisinde barındırdığı unsurlar bakımından dini nitelik gösteren festivallerdir. Yani bir festival nasıl ki kültür ve tarihten etkileniyorsa, dinden de o denli etkilenmektedir. Burada Hristiyanlık ve İslamiyet üzerinde örnekler verilirse konu daha iyi anlaşılacaktır.

Hıristiyanlık inancında Noel ve Paskalya olmak üzere iki ana festival var. Bununla beraber Hristiyanlığın içinde ki mezheplerde de çok fazla küçük festival bulunur.

İslam dininde ise festival adı altında kutlamalar bulunmamaktadır. İslam kültüründe festival yerine “bayram” kültürü vardır. İslam inancında Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere iki dini bayram düzenleniyor.

Dini Olmayan Festivaller

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

Peki dini olmayan festivaller ne şekilde hayata geçer ? Bu soruya da yukarıdaki cevabın tam zıttını vermek mümkündür. Çünkü bu kategorideki festivaller tamamen dinden bağımsız, insanların sadece eğlenmek, yemek, içmek gibi  amaçlarla yaptıkları festivallerdir.

Bu kategorideki festivaller içinde en çok kutlananlar mevsimlik, yani doğa olayları sonucu olanlardır. Pek çok kültürde ilkbaharın gelişi(Nevruz), kışın başlaması, yağmurun yağması gibi nedenlerle kutlanan festivaller var. Bunun dışında çeşitli maske ve elbiselerin ana tema olarak yer aldığı festivaller de mevcut. Ayrıca teorik olarak toplum içinde yer alan farklı etnik gruplar, sınırlı katılımlı da olsa festivaller düzenleyebiliyorlar. Öğretmenler Günü, Babalar Günü, Anneler Günü gibi kutlamalar bu gruba örnektir.

 

Dünyadaki İlk Festival Nedir?

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

Festival nedir sorusundan sonra şu soru ile elbette muhatap olmuşuzdur; “dünyadaki ilk festival nedir?”. Bu konu ile ilgili cevap bulmak isteniyorsa, festivalin tarihçesine göz atılması gerekmektedir. Festivalin tarihçesine bakıldığı zaman şu görülecektir; dünyadaki ilk festivalin ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Çünkü festivalin ne zaman ortaya çıktığı da tam olarak bilinmemektedir. Bundan dolayı nerede, nasıl ortaya çıktığıyla ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

 

Şenlik Nedir?

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

Sevinç, neşe gibi anlamlara gelen şenlik, festival ile yakın anlamlara sahiptir. Yani festival nedir sorusuna verilecek yanıt ile şenlik nedir sorusuna verilecek yanıt hemen hemen aynı anlamı karşılar. Şenlik, belli günlerde yapılan, coşkulu, eğlendirici gösterilerin ortak, cevabı verilebilir. Şenliklerde de ortak bir kültür ve tarihe sahip insanlar bir araya gelip üzüntü ve neşelerini birlikte yaşayacakları etkinlikler düzenler. Bu yönüyle festivale benzemektedir.

Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lügat-i Türk’ünde Türklerin yaşamlarıyla ilgili bilgi verilmektedir. Orada yer alan Sagu’lar bu yapılan törenlere örnektir. Sagu ölen kişinin arkasından yakılan ağır, şiir anlamlarına gelir. Yine Türklerde at yarışları, güreşler, ip cambazlığı gibi oyunlar şenlik zamanında bir araya gelip yaptığı faaliyetlerdendi.

festival-organizasyonlari-festival-nedir-nasil-yapilir

 


FA Organizasyon, festival organizasyonları konusunda Türkiye, Balkan ülkeleri ve Türk Devletleri içerisinde başta Azerbaycan olmak üzere profesyonel hizmetleri ile ön plana çıkmaktadır. Festival organizasyonları hakkında seçim yaparken bizimle görüşmeden karar vermeyin 😎

Hemen arayın ► +90 212 212 11 66
Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://faorganizasyon.com.tr