Her yıl düzenlenen dünyanın en iyi müzik festivalleri farklı ülke ve farklı şehirlerde yapılmaktadır. Eğlence ve coşkunun zirve yaptığı bu festivaller ruh halini değiştirmek için en iyi çözümlerden bir tanesidir.

Geçmişten günümüze kadar birçok festival yapılmıştır. Hepsinin ortak yanı binlerce insanı bir araya getirmesi ve eğlendirmesidir. Ayrıca her ülkenin kenedine özel ve kendi kültürünü yansıtan müzik festivalleri bulunuyor.

Sınırsız müzik şöleni ve müzikle birlikte görsel şovlarında bolca bulunduğu bu festivaller eğlenmek adına daha fazla etkileyici olmaktadır.

Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri Listesi

dunyanin-en-iyi-muzik-festivalleri

En büyük festivaller müzikle özdeşleşmiş ülke ve şehirlerde yapılsa da her ülkede artık büyük festivaller yapılmaktadır. Özellikle genç ve orta yaşlı insanların severek katıldığı bu festival organizasyonları bünyesinde güzel anılar yaşanırken, sürekli mutlu olmanın adresi de diyebiliriz.

dunyanin-en-iyi-muzik-festivalleri

Dünyanın en iyi müzik festivalleri insanların sevdiği sanatçı ya da gruplarla buluştuğu ve sevdikleri ile uzunca vakit geçirdiği güzel etkinliklerdir. Şimdi dünyadaki festivaller nelermiş, nerelerde yapılır, özellikleri nelermiş inceleyim

1- Tomorrowland

Tomorrowland festivali denilince akla ilk gelen elektronik dans ve eşsiz şovlardır. Çok renkli geçen bu festivalde insanlar dilediği şekilde eğlenebiliyor ve kıyafetlerini çıkarmaları da serbest olması çarpıcı bir festival oluyor.

Her yıl ziyaretçi akınına uğrayan bu festival alanı milyonlarca kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Toplam 3 ülkede ayrı ayrı tarihlerde kutlanmaktadır. Nisan ayının 3. Haftasında Brezilya’ da eşsiz bir şölen sunarken, temmuz ayının son haftasına doğru Belçika topraklarında kutlanıyor. Son olarak Eylül ayının son haftasında ABD’ de sevenleriyle buluşuyor.

2- Coachella Festivali

Müzik festivalleri 1969 yılından bu yana kutlanmakta olup Coachella festivali de en eski festivallerden bir tanesidir. Günümüzde Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde her yıl gerçekleştirilmektedir. Tarih olarak nisan ayının ikinci haftasında yapılmaktadır.

Dünyanın en müzik festivalleri arasında olan Coachella festivali oldukça popüler olup birçok iyi sanatçıya ev sahipliği yapmaktadır. Zedd, Ellie Goulding, Ice Cube ve G Eazy gibi santçılar birkaçı olup gidenlerin iyi ki gitmişiz demesini sağlıyor.

3- Rock in Rio

dunyanin-en-iyi-muzik-festivalleri

Dünya festivallerinin en renkli olanı dersek yanlış dememiş oluruz. İlk kez Rio de Janerio şehrinde yapılan bu festival çokça sevilmektedir. Geçmişi 1985 yılına dayanan çok güzel bir festivaldir. Beyonce, Fergie gibi birçok sanatçıya ev sahipliği yapmıştır.

En uzun süren festivaller arasında olup, yaklaşık 5-7 gün arasında sürmektedir. Festival severlerin müziğe ve şovlara doyduğu en güzel festivaller arasındadır. Ayrıca Festivale katılan herkes gelecek yıl yapılacak festivale ücretsiz katılabiliyor.

4- Benicassim Festivali

İspanya’nın ismi ile özdeşleşmiş mükemmel bir festival olan Benicassim festivali olup, içkilerin en çok tüketildiği güzel bir festivaldir. Dünyanın en iyi müzik festivalleri arasında zirvede olup, gelenleri müziğe doyurmaktadır.

Gençlerin akın ettiği bu festivale katılanlar doyasıya eğleniyor ve oldukça keyif alıyor. The strokes, The Chemical Brothers, Kendrick Lamar, Muse gibi isimlerin bulunduğu festivale katılabilirsiniz.

5- Dünyanın En İyi Müzik Festivalleri | Donauinselfest

Dünyanın pek çok ülkesinden katılımcıya sahip olup, festivalin konser aile etkinliği ve spor organizasyonları sayesinde Avusturya’nın en gözde etkinliklerinden biridir.

Donauinselfest Viyana şehrince her yıl sevenleri ile birlikte buluşmaktadır. Ada sahneleri ile seyircilerine eğlenceli anlar yaşatırken, gelecek yıllar için tekrar gelmelerini sağlıyor.

6- Roskilde Festivali

Danimarka’nın eşsiz şovlarına ev sahipliği yapan Roskilde festivali 1971 yılından bu yana devamlı yapılmaktadır. Dünyanın en büyük 5. Festivali olarak herkesi büyülemektedir. Ayrıca çok farklı olan bu etkinlikte çıplak koşu etkinliği yapılmaktadır.

Çıplak koşu etkinliği bu festivalle özdeşleşmiş olarak herkesin sırf bu koşu için katılım gösterdiği analizlerle ortaya koyulmuştur.

7- Sziget Festivali

Dünyanın en iyi müzik festivalleri için Sziget festivali her yıl yaz mevsiminde Ağustos ayında yapılmaktadır. Budapeşte’nin Obudai adasında gerçekleştirilmektedir. Yaratıcı katılımcıları ile sanatsal şovların en çarpıcı şekilde sergilendiği güzel festivallerden bir tanesidir.

Festivale katılan herkesin kendi çadırında konaklayabilmesine imkan tanıyor.

8- Exit Müzik Festivali

Dünyanın en ucuz festivali olan Exit müzik festivali hesaplı ve makul festival arayanlar için birebir. Gençlerin akın akın gittiği  bu festival yılın temmuz ayının ikinci perşembesine başlarken yapılmaktadır.

Toplam 4 gün devam eden bu festival müziğe doymak isteyenlerin tek adresi desek yanlış olmaz. Festivalde bazen sürpriz şovlarda yapılmaktadır.

9- Sunburn Festivali

Asya ülkeleri arasında en büyük festivallerden bir tanesi olan Sunburn çok özel şovlara sahne olmaktadır. Dünyanın en iyi müzik festivalleri listesinde yer alıp, Asya kültürüne özel şovlara da yer verilmektedir.

Hindistan’da yapılmakta olan bu konser farklı kültürlerin buluşmasına da hizmet ediyor. Festivale katılmak için Aralık ayının sonunu beklemeniz gerekiyor. Ayrıca logosu İnsanlardan oluşan en büyük logo unvanına sahip olarak bir ilke ve rekora imza atmıştır.

10- New Orleans Caz Festivali

Amerika’nın New Orleans şehrine özel olan bu festival müziği iliklerinize kadar hissetmenizi sağlıyor. Müzikte yer alan folk gibi Latin gibi R&B, Blues’ a kadar pek çok tarzı ayaklarınıza sunmaktadır.

Bu festivalin özel yanı tüm kültürlerin müziğine yer vermektedir. Amerika’ya giderek bu festivale istediğiniz zaman katılabilirsiniz. Dünyadaki rock festivalleri de bu festivalde yer alıp, gidenleri mutlu etmektedir.