Dünyaca ünlü en büyük teknoloji festivali olan Teknofest hakkında neler biliyorsunuz? İsmini sıklıkla duyduğunuz Teknofest nedir?

2018 yılından beri her yıl düzenlenen bir etkinlik olan Teknofest, yerli teknolojiyi tanıtma amacıyla düzenleniyor. Dünyanın en büyük teknoloji ve havacılık festivali olan Teknofest’e her sene binlerce kişi katılım sağlıyor. Teknofest İstanbul ilimizde 2018 ve 2019 yıllarına damga vuran en önemli etkinliklerden biri olmuştu. İlki İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilen festivalin ikincisi de Atatürk Havalimanı’nda yapıldı.

festival-organizasyonlari_dunyanin-en-buyuk-teknoloji-festivali-teknofest-nedir

2020 yılı itibariyle de yeniden düzenlenecek olan bu dev festivali daha da yakından tanıtalım istedik. Bu yazımızda Teknofest nedir ve festival kapsamında yapılan etkinlikler nelerdir sorularına cevaplar bulabilirsiniz. İşte, bilmeniz gereken tüm detaylarıyla Türkiye’nin en önemli festivallerinden olan Teknofest’ in hikayesi.

 

Teknofest Nedir? Teknofest Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

festival-organizasyonlari_dunyanin-en-buyuk-teknoloji-festivali-teknofest-nedir

Havacılık, Teknoloji ve Uzay Festivali olarak da adlandırılan Teknofest, ülkemizde bu alanda düzenlenen tek festivaldir. Teknoloji Takımı Vakfı tarafından yürütülen festivalde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteği bulunmaktadır. 2018 yılından beri her sene düzenlenmesi planlanan festivalde yerli ve milli projelere yer veriliyor.

Türkiye’nin milli teknolojisinin geliştirilmesini amaçlayan bu etkinliğe pek çok kurum da destek sağlıyor. Bazı bakanlıkların ve Cumhurbaşkanlığı makamının da desteğini alan festivalin katılımcıları da bu alanda uzman kişilerden oluşuyor.

 

Teknofest Nedir ? Katılımcıları Kimlerdir?

2018 ve 2019 yıllarında düzenlenen bu festivale pek çok önemli kurum ve üniversitenin katılımı da sağlanmıştır. Hem teknoloji ve havacılık alanında uzman kişiler hem de bu alanda eğitim gören öğrenciler festivalin daimi katılımcıları arasındadır. Teknofest İstanbul etkinliklerinde ülkemizin en önemli teknoloji ve uzay alanında işler yapan kurumları yer almıştır.

Festivale katılım sağlayan kurum ve üniversiteler arasında:

 • ROKETSAN
 • ASELSAN
 • HAVELSAN
 • TÜBİTAK
 • Türk Hava Yolları
 • Baykar
 • STM
 • Türk Havacılık ve Uzay Sanayi
 • BMC
 • TUSAŞ
 • Turkcell
 • Türksat
 • ODTÜ
 • Boğaziçi Üniversitesi
 • İTÜ
 • Yıldız Teknik Üniversitesi
 • Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi önemli kurum ve üniversiteler yer almıştır.

 

Teknofest Nerede? Teknofest 2018 – Teknofest 2019 Nerede

festival-organizasyonlari_dunyanin-en-buyuk-teknoloji-festivali-teknofest-nedir

Teknofest nedir sorusuna en güzel cevabı festivalin yapıldığı tarihlere giderek verebiliriz. İlk 2018 yılında düzenlenen festivalde toplamda 550 bin katılımcı sayısına ulaşılmıştır. Farklı ülkelerden katılımcıların da yer aldığı etkinlikte öğrenciler için çeşitli yarışmalar da düzenlenmiştir. Bu yarışmaların sonucunda pek çok öğrenciye çeşitli ödüller dağıtılmıştır.

Öğrencilerin ve katılımcıların projelerinin yarıştığı festivalde ülkemizin teknolojisi açısından da önemli bazı adımlar atılmıştır. 2019 tarihinde düzenlenen Teknofest kapsamında toplamda 3 milyon liralık bir ödül dağıtımı yapılmıştır. 122 farklı ülkeden de katılımcının yer aldığı bu festival, ülkemizde düzenlenen en önemli etkinliklerden biri olmuştur. 2019 yılında düzenlenen festivale 1 milyon 750 bin kişi katılmıştır.

2018 yılında düzenlenen festival, İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilmiştir. Böylece yeni inşa edilen havalimanın tüm dünyaya tanıtılması da amaçlanmıştır. 2019 yılında düzenlenen festival de İstanbul Atatürk Havalimanı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Havalimanlarının pistinden havalanan uçaklar çeşitli gösterilere imza atmıştır.

 

Teknofest’ te Yapılan Projeler

festival-organizasyonlari_dunyanin-en-buyuk-teknoloji-festivali-teknofest-nedir

Festivalde düzenlenen etkinlikler arasında havacılık ve uzay alanında önemli buluşların sergilenmesi de yer almaktadır. Bunun yanında ülkemizde teknoloji alanında atılan önemli adımlar da festival programı kapsamında sunuluyor. Tüm bu etkinliklere Solo Türk ve Türk Yıldızları uçuş takımlarının sergilediği gösteriler de eşlik ediyor.

Teknofest kapsamında ödüllü teknoloji yarışmaları, sergiler ve seminerler de düzenleniyor. Festival süresi boyunca ülkemizin önemli isimleri çeşitli paneller ve forumlara katılarak teknoloji meraklılarını bilinçlendiriyor.

2019 yılındaki festival kapsamında Rusya Devleti tarafından gönderilen savaş uçağı gösterileri büyük ilgi görmüştür. Aynı zamanda Rus Şövalyeleri Akrobasi Takımı tarafından da havacılık ile ilgili çeşitli gösteriler düzenlenmiştir.

 

Teknofest Gaziantep Başvuru 2020

festival-organizasyonlari_dunyanin-en-buyuk-teknoloji-festivali-teknofest-nedir

İlk ikisi İstanbul şehrimizde düzenlenen bu büyük festivalin üçüncüsünün Gaziantep ilimizde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. 22 – 27 Eylül 2020 tarihinde düzenleneceği kesinleşen festivale yine pek çok önemli isim dahil olacak. Gaziantep Havalimanı’nda yapılacak olan festival için başvuru süreci de başlatılmış bulunuyor.

Teknofest süresi, beş gün boyunca her gün farklı etkinlikler ile devam edecek. Açılışının 22 Eylül 2020 tarihinde yapılacağı festivale beş gün boyunca katılım sağlamanız mümkündür. 22 Eylül ila 27 Eylül arasında sürecek olan etkinliklere proje sahibi olarak da katılabilirsiniz.

 

Teknofest Başvuru Süreci ve Teknofest Başvuru Formu

festival-organizasyonlari_dunyanin-en-buyuk-teknoloji-festivali-teknofest-nedir

Teknofest için proje katılımcısı olmak isteyenlerin ilk önce online başvuru formunu doldurmaları bekleniyor. 2020 yılında düzenlenecek olan festivalin başvuru süreci 28 Şubat 2020 tarihi itibariyle son bulmuştur. Bundan sonraki yıllarda düzenlenen festivaller için duyurulan sürede başvurunuzu yapabilirsiniz. Online olarak yayınlanan başvuru linkini kullanarak festival başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

 

Teknofest Yarışma ve Katılımcıları Bekleyen Ödüller

festival-organizasyonlari_dunyanin-en-buyuk-teknoloji-festivali-teknofest-nedir

 

Festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda katılımcı olan kişileri çeşitli ödüller bekliyor. Bu ödüller yarışma durumuna göre de değişiklik gösterebiliyor. Pek çok yatırımcı ismin de dahil olduğu festivalde yarışanları para ödülleri beklemektedir. Teknoloji yarışmalarında finale kalan takımlar derecelerine göre ödüllendirilecektir.

Teknofest ile dağıtılacak ödül miktarı yaklaşık olarak 4 milyon Türk Lirası olarak düşünülüyor. Üstelik yarışmalara katılım sağlayan takımların projeleri de ülkemizin önemli isimleri tarafından desteklenmiştir. Teknoloji alanında isim yapmış Türk yatırımcılar projeler için hem maddi hem de malzeme desteği sunmuştur.

 


FA Organizasyon, dünya standartlarında konser organizasyonları ve festival organizasyonları ile adını sektörde duyurmuş bir firmadır. Dijitalleşme sürecinde Teknofest katılımcılarına tam destek ile 2020 yılında da teknoloji eşliğinde çalışmalarını hızla sürdürmektedir.

Hemen arayın ► +90 212 212 11 66
Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://faorganizasyon.com.tr