Türkiye festivalleri ile yıl boyunca renkli eğlencelere tanıklık etmeye hazır mısınız? İşte sizler için en canlı festival deneyimleri Türkiye serisi!

Eğlence sektörünün bir parçası da festivallerdir. Türkiye festivalleri 2018, Türkiye festivalleri 2019 ve 2020 ise yerli ve yabancı birçok turistin eğlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca yerli halk da bu festivaller sayesinde farklı heyecanlar yaşamaktadır. Festival takvimleri takip edilerek güzel ve eğlenceli bir tatil rotası çizilebilir. Fakat bu yıl bazı festivaller salgın hastalık nedeniyle iptal edildi veya ertelendi. Bu noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

2020 Türkiye Festivalleri Nelerdir?

Festivaller bir nevi kültür paylaşımıdır. Yapıldığı yerin yöresel özelliklerinden izler taşımaktadır. Her bir festival eğlenmenin yanında yeni bilgiler öğrenmenin de yoludur. Bir nevi eğlenerek öğrenmek gibidir. Şimdi 2020 Türkiye Festivalleri hakkında bilgilere daha detaylı bakalım.

 

1-    Bocuk Gecesi Festivali

fikirsiz_2020-turkiye-festivalleri-ile-eglenceye-hazir-olun

Ülkemizin en batısında yer alan Edirne’de düzenlenen bir festivaldir. Yılın en soğuk gecesi düzenlenmeye çalışılır. Bu yüzden belli bir günü bulunmamaktadır. Bu yıl 18 Ocak 2020 gecesi düzenlenmiştir.

Avrupa’da yapılan cadılar bayramına benzerlik göstermektedir. Yöresel yemeklerin yapıldığı bu festivalde insanlar yüzlerini beyaza boyayıp, beyaz çarşaf giyerek koşularını korkutmaktadırlar. Kabak tatlısı bu festivalin olmazsa olmazlarındandır.

 

2. Ayder Kardan Adam Festivali

fikirsiz_2020-turkiye-festivalleri-ile-eglenceye-hazir-olun

Şimdi ülkemizin batı ucundan kuzey doğusuna yolculuk yapıyoruz. Yaylalar ülkemizin en önemli güzelliklerindendir. Yazın sıcak havada yaylaların serinliği bir başka olmaktadır. Fakat şimdi bahsedeceğimiz festival yazın değil kışın yaylada gerçekleştirilmektedir.

Bu şenlik kardan adam yapma yarışması şeklinde düzenlenmektedir. Bunun yanında kar ile yaylanın bütünleşen güzelliği sizi mest etmektedir. Bir yandan da bu festivale katılanlar tulum ve horona doymaktadır. Bu sene 24-26 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

3. Uludağ Winterfest Festivali

fikirsiz_2020-turkiye-festivalleri-ile-eglenceye-hazir-olun

Kışın yapılan en iyi festivallerden biri de Bursa’da yapılan bu festivaldir. 5 sene boyunca üst üste gençlik festivali dalında zirvedeki yerini kimseye bırakmayan festivaldir. Genç insanların çok rağbet gösterdiği bu festivale birçok ünlü sanatçı da katılmaktadır. Bu sene 3 bölüm halinde gerçekleştirilmiştir.

 

4. Datça Badem Çiçeği Festivali

fikirsiz_2020-turkiye-festivalleri-ile-eglenceye-hazir-olun

Datça’nın muhteşem doğası ile açan badem çiçekleri birleşince ortaya harika bir uyum çıkmaktadır. Hazır bu uyumu yakalamışken festival düzenlememek olmaz. 2020 Türkiye festivalleri arasında yer alan bu festival bu sene 7-9 Şubat 2020 tarihleri arasında düzenlenmiştir. Her sene badem ağaçlarının çiçek açtığı zamanlar yapılmaktadır. Bu festivalde badem ile yapılmış birbirinde güzel farklı lezzetleri tadabilme imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca çeşitli konserler ve doğa sporları da cabası olmaktadır.

 

5.  Sarıkamış Kış Oyunları Festivali

fikirsiz_2020-turkiye-festivalleri-ile-eglenceye-hazir-olun

Yine ülkemizin bir ucundan diğer ucuna uzanalım. Kars’ta düzenlenen bu festival kış oyunları üzerine olmaktadır. Her sene şubat ayı sonu mart ayı başı gibi düzenlenen festival bu sene 1 mart 2020’de düzenlenmesi beklenmekteydi. Fakat bu sene düzenlenmedi. Seneye 28 Şubat 2021 yılında düzenlenmesi planlanmaktadır.

Her sene kar üstünde güreşten, kayak sporlarına kadar her türlü spor ve kültürel aktivitelerin yapıldığı bu festival seneye dört gözle beklenmektedir.

 

6. SONAR İstanbul 2020 Festivali

fikirsiz_2020-turkiye-festivalleri-ile-eglenceye-hazir-olun

Elektronik müzik denilince akla gelen SONAR İstanbul festivali müzik severleri bir araya getirmektedir. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen festivale yine birbirinden kaliteli elektronik müzik yapımcıları katıldı. Bu senen 5-6-7 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi.

 

7. İstanbul Uluslararası Dans Festivali

fikirsiz_2020-turkiye-festivalleri-ile-eglenceye-hazir-olun

2020 Türkiye Festivalleri denince dansı es geçmek olmaz. İstanbul Uluslararası Dans Festivali katılımcıların dansa doyduğu bir festival olmaktadır. Geçen sene 27 Mart- 1 Nisan arasında barış ve iyilik için dans et sloganına sahip olmuştu. Bu sene ise maalesef dokuzuncusu düzenlenmesi gerekirken düzenlenmeyecektir.

 

8. Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali

fikirsiz_2020-turkiye-festivalleri-ile-eglenceye-hazir-olun

Datça’nın badem çiçeği olur da güneyin incisi Adana’nın portakal çiçeği olmaz mı? Her yıl nisan ayında düzenlenmektedir. Sokak festivali tadında ülkemizin tek festivalidir. Farklı kostümleri giyen insanlar sokakları renklendirir.

Bu sene ise 3-12 Nisan 2020 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanmaktaydı. Maalesef bu sene salgın nedeniyle iptal edilmiştir. Fakat Adana halkı farkını göstererek 5 Nisan Tarihinde balkondan bu festivali kutlamıştır.

 

9. Edirne Hıdırellez Festivali

info@yukselilgen.com

2020 Türkiye festivalleri ülkemizin dört bir yanında olmaktadır. Edirne’den başlayan yolculuğumuz tekrar Edirne’ye vardık. Baharın gelişinin kutlandığı bu festival renkli görüntülere sahne olmaktadır.

Geçen sene 5 Mayıs 2019 yılında düzenlenen festival bu sene 5-6 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanmaktaydı. Fakat virüs salgını nedeniyle iptal edildi.

 

10. Cappadox Festivali

info@yukselilgen.com

Ülkemizin doğal güzelliklerinin bulunduğu Kapadokya’da düzenlenen bir festivaldir. Müzik, doğal güzellik ve çeşitli yiyeceklerin beraber sunulduğu bu modern festivaldir. Bu sene 14 Haziran’da düzenlenmesi planlanan Türkiye müzik festivalleri  bu seneden itibaren 2 yılda bir düzenlenmesi planlanmaktadır.

 

11. Zeytinli Rock Festivali

info@yukselilgen.com

2020 Türkiye festivalleri arasında rock severlerin katıldığı festivaldir. Balıkesir/ Edremit’te plajda düzenlenen bir festivaldir. Katılanlar müziğe doymakla beraber güzel manzarada spor ve kültürel etkinlikler düzenlemektedirler.

Türkiye rock festivalleri arasında yer alan bu etkinlik 26-30 Ağustos tarihlerinde düzenlenmesi planlanmaktadır.

 

12. Altın Portakal Film Festivali

info@yukselilgen.com

Film denince akla gelen en önemli festivallerdendir. 1964 yılından beri düzenlenen bu festival artık bir kült haline gelmiştir. Her sene sonbahar aylarında düzenlenmektedir. Antalya’da düzenlenen Türkiye film festivalleri başında gelen altın portakal film festivali 26 Ekim -1 Kasım Tarihleri arasında düzenlenmesi planlanmaktadır.

 

13. İstanbul Tiyatro Festivali

info@yukselilgen.com

Filmden sonra başka bir sahne sanatı olan tiyatro için düzenlenen festivaldir. Panel ve söyleşilerin de olduğu festival sizi tiyatroya doyurmaktadır. Geçen sene 13 Kasım- 1 Aralık tarihlerinde yapılan  festival yine aynı zamanlarda yapılması düşünülmektedir.

 


Hemen arayın ► +90 212 212 11 66
Veya web sitemizi ziyaret edin ► http://faorganizasyon.com.tr